Why It Matters: Real Numbers
Why learn to identify and use properties of real numbers to evaluate expressions and equations?
Have you ever planned a party or gathering where you had a budget, and you had to buy everything you needed for the party while not spending more than you set aside?
- A bag of chips costs $3.
- A package of cookies costs $2.
- A 12-pack of soda costs $5.